Durys – kaip meno kūrinys

Lauko durys – namo siela

Lauko durys – namo siela

Lauko durys – namo siela

Jūs ką tik priėjote prie namo. Jūs dar nežinote, kas laukia viduje. Tačiau Jūs jau matote šio namo lauko duris ir suprantate: ar Jums norisi pro jas įeiti į vidų, ar ne. Todėl, lygiai taip pat, kaip akys – galimybė pažvelgti į žmogaus sielą, taip ir lauko durys, o ypač, – gražios ir išskirtinės durys – tai galimybė pajausti namo dvasią. Taigi nieko nuostabaus, kad visais laikais toks didelis dėmesys buvo skiriamas lauko durų dizainui. Ir mes šiandien Jums siūlome nedidelę ekskursiją, Tam, kad parodytume gražiausias pasaulio duris.

Gražiausios pasaulio durys

Gražiausios pasaulio durys

Gražiausios pasaulio durys

Bene įspūdingiausiomis pasaulio durimis laikomos bronzinės gražuolės, pavadinimu „Rojaus vartai“, puošiančios šv. Jono Krikštytojo baptisteriją (Florencija). Vartai pagaminti 1425 metais. Jas sukūrė architektas Lorenco Giberti. Jis pašventė 23-ejus savo gyvenimo metus šioms nepakartojamo grožio durims sukurti, ir amžiams įrašė savo vardą į architektūros istoriją. Jo darbas toks vertingas, kad, baiminantis dėl durų ir detalių, kuriomis jos papuoštos, likimo, buvo nuspręsta originalą pakeisti tikslia kopija, todėl, kad vieną kartą, potvynio metu, dalis puošybos elementų jau buvo prarasta visiems laikams, ir teko juos atkurti pagal išlikusius autoriaus eskizus.

Šalis, kuri pasižymi gražiausiomis pasaulyje lauko durimis

Šalis, kuri pasižymi gražiausiomis pasaulyje lauko durimis

Šalis, kuri pasižymi gražiausiomis pasaulyje lauko durimis

Kai kalbama apie šalį, kurios namus puošia pačios gražiausios lauko durys, žinoma, kad kalbama apie Maroką! Ir tai nenuostabu! Būtent šioje šalyje medžio raižybos, o tiksliau, įvairių durų raižybos menas, skaičiuoja ne vieną šimtmetį. Paprasti namai iš akmenų ar molio, balinti ir gana kuklūs architektūros atžvilgiu, žavi prabangiausiais ornamentais, puošiančiais lauko duris. Pro tokios išvaizdos duris norisi ne tik įeiti, tačiau ir tiesiog stovėti šalia jų ir grožėtis, apžiūrinėjant įmantrius ornamentus, kuriuos surezgė gabus medžio raižytojas.

Marokiečių aistra visa kam, kas ryšku ir puošnu atrado nuostabią nišą išsireiškimui, įsikūnijusi į šias gražias, nepakartojamas architektūros detales. Ne ką mažiau gražias duris, tiesa, ne tokiu mastu, kaip Maroke, galima atrasti visame pasaulyje. Meistrai puošia jas raižiniais, dekoro detales lieja iš metalo, puošia jas įmantriais piešiniais.

Lietuviškos lauko durys, kurios žavi meniškumu

Lietuviškos lauko durys, kurios žavi meniškumu

Lietuviškos lauko durys, kurios žavi meniškumu

Neverta užmiršti ir mūsų šalies, kurioje, kaip ir visame pasaulyje, žmogaus turtinė padėtis įpareigojo gyventojus statydintis tai atspindinčius būstus, ir gražios lauko durys tapdavo, ir iki šiol tampa, architektūrinio ansamblio dalimi. Daugelis istorinę reikšmę turėjusių durų karų metu nukentėjo, o norint jas atkurti, buvo keičiamos modernesnėmis ir ne tokiomis prabangiomis. Tačiau istorinės vertybės statusas ir valstybės pastangos išsaugoti tokių durų autentiškumą dažnai išgelbėdavo (restauruojant ir imantis kitų išsaugojimo priemonių) šiuos architektūros stebuklus ateities kartoms. Dėl to mes ir šiandien galime gerėtis nuostabiomis bažnyčių, dvarų ir, kartais, privačių namų, priskiriamų kultūros vertybėms, durimis.

Šiuolaikinės, stebinančios, lauko durys

Tačiau ne tik praeities meistrai turi kuo pasigirti. Šiuolaikiniai meistrai gamina ne ką mažiau įspūdingas duris. Originalios lauko durys, kurias kuria meistrė Karen Olsen Ramsey, stebina šiluma ir jaukumu. Rankomis atliekami raižiniai, vitražai ir individualūs eskizai kiekvienam užsakovui, suteikia Karen šedevrams unikalumo. Nestebina ir tokių durų paklausa. Užsakymų autorė gauna iš viso pasaulio.

Tai dar kartą įrodo, kad, net mūsų masinės gamybos laikais, gražių ir išskirtinio dizaino durų kūrimas išlieka aktualus. Grožio troškimas skatino, ir toliau skatins, meistrus kurti išskirtines duris, kurios skirtos žavėtis ir saugoti, ir gali būti drąsiai vadinamos meno kūriniais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *